Diskovým polem se označuje skupina několika fyzických pevných disků spojených do jednoho logického celku. Uživatel nebo server, který k diskovému poli přistupuje, vidí pouze jeden disk, se kterým pracuje. Celková kapacita tohoto disku je závislá na počtu jednotlivých fyzických disku a na způsobu ukládání dat. Současně se způsobem ukládání dat diskové pole zajišťuje ochranu před ztrátou uložených dat vinou selhání některého disku.
Typy diskových polí jsou označovány anglickou zkratkou RAID (Redundant Array of Independent Disks) a mezi nejčastěji používané typy diskových polí patří
RAID 0 – Striping – prokládání
Tento typ pole jako jediný nezajišťuje ochranu dat proti selhání disku. Data se ukládají střídavě na jeden a druhý disk. V případě výpadku jednoho disku pak přicházíme o data z obou disků. Praktické využití má tedy pouze v instalacích, kde je třeba zajistit vyšší rychlost zápisu dat.
Podobné řešení jako RAID 0 zajišťuje také JBOD, kdy jde v podstatě o „součet“ několika disků a ukládání dat probíhá postupně po jednotlivých discích plynulou formou. Toto řešení sice nezajišťuje vyšší rychlost zápisu, ale v případě selhání jednoho disku zůstávají data na ostatních discích neporušená a přicházíme pouze o ta data, která byla uložena na konkrétním fyzickém disku.
RAID 1 – mirroring – zrcadlení
Typ pole, které ukládá totožná data na dva disky současně, čímž je zajištěna dostupnost dat v případě výpadku jednoho z disků. Nevýhodou je, že je třeba použít 2x více disků, než by odpovídalo celkové jejich kapacitě.
RAID 10
Jedná se o dvouúrovňové diskové pole fungující jako kombinace předchozích dvou typů diskového pole, která spojuje výhody každého z nich. Data se nejprve prokládají do dvou nebo více skupin diskových polí, ve kterých se daná část zrcadlí na dva disky současně.
RAID 5
Toto diskové pole vyžaduje minimálně 3 disky, přičemž celková kapacita pole je menší o celou kapacitu jednoho disku. Tato kapacita je využita pro ukládání parity (tooltip: kontrolní součet), podle které se v případě selhání jednoho z disků obnovují chybějící data. Parita se navíc neukládá pořád na jeden stejný disk, ale střídavě se zapisuje do všech disků v poli, aby se rovnoměrně rozprostřela zátěž na jednotlivé disky.
RAID 6
Rozšíření předchozího pole o další disk pro ukládání parity. Diskové pole vyžaduje minimálně čtyři disky a celková kapacita je menší o kapacitu hned dvou disků. V praxi se tedy vyplatí využívat až při vyšším počtu disků v poli. Toto pole má výhodu odolnosti výpadku hned dvou disků současně.
S typy diskových polí také souvisí pojem Hot-Spare. Tímto pojmem se označuje záložní disk, který může být přiřazen diskovému poli. Takový disk fakticky neslouží k ukládání dat, ale čeká na selhání některého z aktivních disků, který pak ihned nahradí. Tímto řešením se snižuje doba ohrožení daného pole v případě selhání dalšího disku. Diskové pole není chráněno po dobu obnovy a přepisu dat na nový disk. Celková doba je ale výrazně zkrácena o dobu nutnou pro zásah technika a fyzickou výměnu chybného disku za nový.