IP kamery jsou síťové kamery, které fungují v digitálním režimu. Díky vysoké kvalitě digitálních záznamů pořízených IP kamerami se používají k monitorování jak venkovních tak vnitřních prostor. Jsou schopny detekovat pohyb osob, vozidel, jsou schopny rozpoznat detaily jako lidské obličeje nebo registrační značky vozidel (SPZ). Distribuce dat pořízených kamerami do počítačové sítě probíhá prostřednictvím internetového připojení nebo lokální LAN sítě. Velkou výhodou tedy je, že není nutné budovat samostatnou kabelovou trasu, jako je tomu u analogových kamerových systémů a nedochází k navýšení ceny. Připojení IP kamer je snadné. Pro připojení kabelem jsou kamery opatřeny ethernet konektorem RJ-45, a dostupné jsou také bezdrátové WiFi varianty kamer. Napájení IP kamer probíhá pomocí POE injektoru, kterým lze napájet jednu kameru, nebo pomocí POE switche, kterým lze napájet více kamer. Pro napájení je používán kabel, který slouží současně k napájení a k přenosu dat.
Výhody IP kamery
- vysoká kvalita pořízených záznamů
- noční infračervené vidění do vzdálenosti až 60 m
- noční vidění pomocí laserového přísvitu do vzdálenosti až 300 m
- podpora digitálního i optického zoomu
- inteligentní analýza obrazu
- obousměrná audio komunikace
- vzdálená správa uživatelem s přístupovými právy z kteréhokoli místa, kde je dostupné připojení k internetu
- přístup prostřednictvím standardního webového prohlížeče z notebooku nebo počítače
- přístup prostřednictvím aplikace, kterou lze stáhnout bezplatně do chytrého telefonu, nebo tabletu
- jednoduché připojení
- snadná rozšiřitelnost systému o další kamery
IP kamerové systémy
Pro komplexní řešení bezpečnostních síťových kamerových systémů jsou v současné době na trhu IP kamery od několika výrobců. Jsou dostupné ve velkém množství typů, provedení a cenové relaci. Pro řešení kamerového systému na míru podle individuálních potřeb jsou běžně dostupné kamery venkovní i vnitřní. Ať už se jedná o mini kamery, panoramatické, PTZ otočné kamery, termální a mnoho dalších. Vyráběny jsou také velmi odolné kamery v provedení antivandal, s atestací do výbušného prostředí, MHD nebo do potravinářského průmyslu.
Možnosti využití IP kamer
Možnosti využití IP kamer jsou velmi široké, téměř neomezené. Proto nachází uplatnění ve stáním sektoru, firemním prostředí, průmyslu, obchodu, dopravě, ale i v soukromém sektoru. IP kamery jsou nejčastěji využívány při:
- budování městských kamerových a dohledových systémů (MKDS). Instalují se ve vytipovaných rizikových lokalitách, významně přispívají k prevenci vandalismu a kriminality
- monitorování dopravní situace
- venkovní ostraze objektů
- sledování průběhu stavby
- dohledu nad prodejními a skladovacími prostory
- monitorování vnitřních montážních provozů, výrobních linek
- vybudování kamerových systémů u rodinných domů, kde střeží soukromý majetek
- monitorování vjezdu a výjezdu vozidel ve firemním prostředí, kdy pomocí instalovaného programu čtou a zaznamenávají registrační značky vozidel. Na základě rozpoznání SPZ je pak umožněn nebo zamítnut vjezd do areálu
Požadavky na ukládání pořízených záznamů
Požadavky na datová úložiště vycházejí z počtu použitých kamer, počtu hodin za den, kdy kamery nahrávají, kvalitě obrazu a době, po kterou se pořízená data uchovávají.
Digitální záběry pořízené IP kamerovým systémem lze přenášet a sledovat on-line. Vše pro sledování živých záběrů je integrováno v kameře. Záznamy pořízené IP kamerami lze snadno ukládat pro pozdější použití. Data je možné ukládat na SD kartu integrovanou v kameře. Pokud je požadavek na objem uložených dat větší, používá se oddělené datové úložiště.
Uložené digitální záznamy neztrácejí svou kvalitu. Jsou uloženy ve formátech JPEG, kdy jsou záznamy ukládány jako jednotlivé snímky (časosběrná videa). Nebo ve formátu H.264, kdy se záznamy neukládají v jednotlivých souborech, ale jako nepřetržitý tok dat neboli stream.